lk-plansza3

08 March 2024

Zapewnimy sprawną komunikację zbiorową!

Sprawna komunikacja zbiorowa to jeden z naszych priorytetów! Potrzebujemy komunikacji, która odpowiada na potrzeby mieszkańców. Komunikacji na której można polegać, która jest szybka i zapewnia niezbędną częstotliwość kursowania.

Nasze konkrety:

  • Uruchomimy bezpłatną komunikację gminną i wykorzystamy potencjał kolei
  • Zbudujemy parkingi przy stacjach, ułatwimy dojazd
  • Usprawnimy komunikację międzygminną
  • Doprowadzimy chodniki i drogi rowerowe do kolei
  • Będziemy zabiegać o pełne ujednolicenie biletowe, rozpoczniemy współpracę z gminami

1️⃣ Pociągi nie stoją w korkach, są pojemne i umożliwiają szybki dojazd do ścisłego centrum miasta. Przez gminę Długołęka przebiegają dwie linie kolejowe, przy których znajduje się aż 6 stacji i przystanków kolejowych. Ten potencjał trzeba w końcu w pełni wykorzystać!

Uruchomimy komunikację gminną, czyli autobusy kursujące pomiędzy miejscowościami i punktami przesiadkowymi w obrębie gminy, z trasami uwzględniającymi stacje i przystanki kolejowe. Takie połączenia wewnątrzgminne pozwolą nie tylko na dojazd do kolei, ale i na lepsze skomunikowanie poszczególnych miejscowości. To również jest potrzebne!

Kursy tych autobusów będą dostosowane do rozkładu jazdy pociągów, aby podróż była jak najszybsza, aby nie tracić czasu w oczekiwaniu na przesiadkę. W Aplikacji Mieszkańca zapewnimy podgląd aktualnego położenia autobusów.

Przejazd komunikacją gminną będzie bezpłatny dla posiadaczy Karty Mieszkańca lub Aplikacji Mieszkańca tj. dla mieszkańców rozliczających PIT w gminie (podających adres zamieszkania w gminie Długołęka w deklaracji rocznej). Środki na funkcjonowanie komunikacji gminnej zapewnimy z wyższych wpływów z udziału gminy w podatku PIT.

2️⃣ W sąsiedztwie każdej stacji i każdego przystanku kolejowego zbudujemy całodobowo monitorowane parkingi Parkuj i Jedź (Park & Ride) oraz wiaty dla rowerów i hulajnóg elektrycznych. Pozostawienie swojego środka transportu będzie bezpłatne dla posiadaczy Karty lub Aplikacji Mieszkańca.

Wybudujemy drogi rowerowe lub ciągi pieszo-rowerowe do stacji i przystanków kolejowych. Wyznaczmy przystanki autobusowe w ich pobliżu dla komunikacji gminnej i międzygminnej. Tak by dojazd i zmiana środka transportu były jak najwygodniejsze.

Doprowadzimy do końca sprawę przejęcia budynku dworca kolejowego w Długołęce, w którym urządzimy kawiarnię oraz przestrzeń dla mieszkańców na cele społeczne. Będziemy zabiegać o przejęcie lub wykorzystanie pozostałych budynków stacyjnych w Borowej, Pasikurowicach i Siedlcu, które również mogłyby pełnić podobne funkcje.

Wprowadzimy też udogodnienia dla seniorów i osób niepełnosprawnych w postaci tzw. telebusu, czyli autobusu dostosowanego do osób ze specjalnymi potrzebami. Telebus będzie można zamówić telefonicznie w celu zawiezienia na stację lub przystanek kolejowy.

3️⃣ Doprowadzimy do usprawnienia komunikacji międzygminnej, bo potrzebujemy transportu zbiorowego, na którym można polegać. Transportu opartego o niezawodny tabor. Nie muszą to być autobusy fabrycznie nowe, ale powinny być sprawne techniczne i nie wiecej niż 10-letnie (na koniec trwania umowy). Powinny mieć niską podłogę, być wyposażone w klimatyzację i system informacji pasażerskiej.

Zwiększymy częstotliwość kursowania, poprawimy trasy i skrócimy czas przejazdu odchodząc od sprzedaży biletów przez kierowców. To po prostu konieczność!

Przetarg dotyczący komunikacji międzygminnej toczy się od połowy ubiegłego roku, aktywnie włączymy się w tę sprawę żeby doprowadzić go do szczęśliwego końca! Nie będziemy wszystkiego pozostawiać w gestii Wrocławia i udawać, że to nie nasz problem.

Nie będziemy też godzić się na komunikację trzeciej kategorii i „wsiobusy”. Musimy skończyć z obecną prowizorką, czyli tzw. umowami przejściowymi. Ze starymi autobusami i brakiem elementarnych standardów.

4️⃣ Położymy nacisk na budowę chodników, ciągów pieszo-rowerowych i ścieżek rowerowych. Bo są potrzebne, bo poprawiają bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów, bo to zwyczajnie się opłaca.

Im więcej mieszkańców wybiera alternatywne formy transportu – porusza się pieszo, na rowerze, czy korzysta z komunikacji zbiorowej – tym niższe są koszty remontów dróg, po których przemieszcza się mniej samochodów. Tym niższe jest zanieczyszczenie powietrza, którym wszyscy oddychamy.

Zaczniemy od miejsc absolutnie priorytetowych – chodników, dróg rowerowych i ciągów pieszo-rowerowych do przystanków i stacji kolejowych. Rozszerzymy też zasięg wrocławskiego roweru miejskiego, tak jak zrobiły to Kobierzyce, Kąty Wrocławskie i Wisznia Mała.

Sięgniemy po środki zewnętrzne takich jak np. Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska, aby rozpocząć intensywną budowę dróg rowerowych łączących poszczególne miejscowości, umożliwiających dojazd do stacji kolejowych oraz wjazd do Wrocławia. Będziemy zabiegać u władz miasta o rozbudowę sieci po stronie Wrocławia, tak by umożliwić nieprzerwany przejazd z naszej gminy. To w interesie wszystkich!

Wykorzystamy przebiegi planowanej Cyklostrady Dolnośląskiej, dobudujemy do niej dojazdowe drogi rowerowe, aby maksymalnie wykorzystać jej potencjał.

5️⃣ Rozpoczniemy negocjacje z władzami miasta Wrocławia oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, któremu podlegają Koleje Dolnośląskie. Zrobimy wszystko aby doprowadzić do wprowadzenia wspólnego biletu.

Będziemy także zabiegać aby podobne działania podjęła Aglomeracja Wrocławska, której jesteśmy członkiem. Będziemy zabiegać u posłów/posłanek i władz krajowych o jak najszybsze wdrożenie ustawy metropolitarnej/aglomeracyjnej, która ułatwi organizację wspólnego transportu zbiorowego.

Rozpoczniemy też współpracę z ościennymi gminami, przede wszystkim Wisznią Małą, Czernicą i Oleśnicą, aby uruchomić połączenia pomiędzy naszymi gminami. Bo komunikacja zbiorowa powinna zapewniać możliwość przemieszczania się w różnych kierunkach, nie tylko do miasta Wrocławia.

Wyjdziemy także z inicjatywą do Powiatu Wrocławskiego dotyczącą uruchomienia komunikacji powiatowej, o charakterze turystycznym. Na początek w weekendy, jako uzupełnienie rzadszych kursów komunikacji tradycyjnej.

To tylko część naszego programu. Zachęcam do zapoznania się całością na stronie www.przyjazna-gmina.org

Dowiedz się więcej o naszym Programie

Pozostałe aktualności

DZIĘKUJEMY!

DZIĘKUJEMY! Wieczór rodzinny, czyli uroczysty finał naszej kampanii za nami. Dziś w Sala Weselna Jarzębina Wilczyce zorganizowaliśmy imprezę, która była

Wywiad z Leszkiem Kędziorem

Godzinna rozmowa o strategii dla gminy, o programie, konkretnych pomysłach i skąd na to wszystko wziąć pieniądze. Zapraszamy do wysłuchania.

Długołęka – dziękujemy!

Fascynujące rozmowy o tym jak powinna wyglądać przyszłość Długołęki , jak i całej gminy. Bardzo pozytywnie odebraliście nasze propozycje, zawarte

Domaszczyn – dziękujemy!

Domaszczyn Rekordowo długie spotkanie (skończyliśmy 2 godziny po czasie!), niezwykle merytoryczne, pełne pytań i dyskusji o gminie, o przyszłości. Dziękuję

Kamień – dziękujemy!

Kamień Serdecznie dziękujemy za spotkanie! Dziękujemy za poświęcony czas, za bardzo konkretne pytania, za obecność pomimo wiatru i deszczu. Rozmawialiśmy

Bądźmy w kontakcie!

dlugoleka@przyjazna-gmina.org

Media społecznościowe