Jako Komitet, wspólnie z kierownikami wysoko sprawnie funkcjonujących podmiotów leczniczych oraz lekarzami – klinicystami opracowaliśmy nowy program promocji i ochrony zdrowia mieszkańców gminy Długołęka. W sposób rzetelny uporządkowaliśmy całą strategię, dzięki czemu jest ona teraz spójna, odpowiada realnym potrzebom mieszkańców oraz jest zoptymalizowana pod względem finansowym i merytorycznym. Rezygnacja z finansowania niektórych świadczeń zdrowotnych dotychczas finansowanych z budżetu gminy, a mogących być opłacanymi ze środków NFZ, umożliwiła włączenie do strategii zupełnie nowych. W miejscu bezzasadnych świadczeń jak np. pomiary stężenia tzw. cukru, czy ciśnienia krwi na festynie, po uprzednim zjedzeniu waty cukrowej, zostaną wprowadzone inne np. bezpłatne USG piersi, czy bezpłatna cytologia płynna. Chcemy, by diagnostyka i leczenie pacjentów odbywało się w zaciszu gabinetów lekarskich, za pomocą dobrej, sprawdzonej aparatury, a nie na stoiskach, czy w autobusach.
Działania w zakresie ochrony zdrowia podzieliliśmy na trzy obszary. Pierwszy z nich obejmuje skuteczne wdrażanie świadczeń finansowanych przez NFZ, drugi – nowe świadczenia zdrowotne, które nie są finansowane w ramach NFZ a stan zdrowia mieszkańców naszego kraju wręcz wymusza konieczność ich wykonywania np. ze środków gminnych, natomiast trzeci obszar stanowi tzw. panel kliniczny, obejmujący specjalistyczne badania laboratoryjne i obrazowe.
I OBSZAR ŚWIADCZEŃ ZDROWOTNYCH
W ramach pierwszego obszaru chcemy przede wszystkim chcemy usprawnić, poprzez zachęcanie kierujących gminnymi podmiotami leczniczymi, do wprowadzanie programów, finansowanych w ramach NFZ np. programy rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej, takie jak tzw. „opieka koordynowana”, „Opieka farmaceutyczna”, „Program ChUK”, „Program 40+” oraz „Budżetu powierzonego diagnostycznego”, „Program profilaktyki chorób odtytoniowych”. Niektóre z tych programów są już wprowadzone w kliku placówkach ochrony zdrowia naszej gminy i są tam realizowane w sposób wzorowy.
Świadczenia OPIEKI KOORDYNOWANEJ dotyczą diagnostyki i leczenia nadciśnienia tętniczego, niewydolności serca, przewlekłej choroby niedokrwiennej serca, migotania przedsionków, cukrzycy, astmy oskrzelowej i przewlekłej choroby obturacyjnej płuc, a także niedoczynności tarczycy oraz diagnostyki guzków pojedynczych i mnogich tarczycy. Są one finansowane z NFZ, funduszy Unii Europejskiej oraz Europejskiego Funduszu Społecznego. Niektóre z podmiotów leczniczych naszej gminy wręcz wzorowo realizuję ten program, dzięki któremu pacjenci są bezpośrednio przez lekarza rodzinnego kierowani do takich specjalistów jak: pulmunolog, endokrynolog, diabetolog, kardiolog czy nefrolog, współpracujących z placówką w ramach opieki koordynowanej. W placówkach jest zatrudniony koordynator, który umawia pacjenta najpierw na badania specjalistyczne, a następnie, w krótkim czasie, na wizyty u specjalistów. Pacjent jest więc „zaopiekowany” już na etapie lekarza rodzinnego i kierowany (nie musi sam szukać pomocy) do odpowiedniego specjalisty. W ramach tak sprawnie funkcjonującej opieki lekarskiej pacjenci mogą znacznie szybciej zostać objęci odpowiednim leczeniem.
Jedną z najnowszych, bardzo ważnych dla pacjentów inicjatywą jest świadczenie o nazwie „OPIEKA FARMACEUTYCZNA”, polegająca na zaangażowaniu farmaceuty w aktywną, wielopłaszczyznową opiekę nad pacjentem. Założenia tej opieki obejmują współpracę między farmaceutą i lekarzem oraz innymi przedstawicielami zawodów medycznych. Niestety zbyt częstym w Polsce jest obserwowane negatywne zjawisko związane z nadużywaniem leków, ich niewłaściwym stosowaniem czy stosowaniem tej samej substancji aktywnej pod postacią innych nazw handlowych. Dzięki włączeniu farmaceutów do leczenia pacjentów będzie możliwe czuwanie nad indywidualnym przebiegiem farmakoterapii.
Wszystkie poradnie podstawowej opieki zdrowotnej mają obowiązek realizacji programu PROFILAKTYKI CHORÓB UKŁADU KRĄŻENIA (ChUK). Program ten jest dedykowany osobom między 35 a 65 rokiem życia, bez cukrzycy, bez przewlekłej choroby nerek, bez rodzinnej hipercholesterolemii oraz bez niektórych chorób układu krążenia. W ramach projektu przeprowadzany jest wywiad z pacjentem, pomiar ciśnienia tętniczego krwi oraz wykonywane są badania biochemiczne. Na podstawie otrzymanych wyników dokonywana jest ocena ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia. Celem programu jest obniżenie zachorowalności i umieralności z powodu chorób układu krążenia dzięki wczesnemu wykrywaniu i redukcji występowania i natężenia czynników ryzyka, zwiększenie wykrywalności i skuteczności leczenia chorób układu krążenia (CHUK), wczesna identyfikacja osób
z podwyższonym ryzykiem CHUK oraz promocja zdrowego stylu życia, prawidłowego odżywiania się oraz aktywności fizycznej.
Świadczenie o nazwie „BUDŻET POWIERZONY DIAGNOSTYCZNY” polega na finansowaniu przez NFZ nowych diagnostycznych badań laboratoryjnych, umożliwiających poszerzenie kompetencji lekarza POZ celem przeprowadzeniu badania podmiotowego i przedmiotowego. Proponowanymi badaniami laboratoryjnymi, rekomendowanymi przez zespół ds. reformy POZ jest m.in.: ocena stężenia w surowicy krwi ferrytyny, witaminy B12, kwasu foliowego, przeciwciał anty-CCP, antygenu Helicobacter pylori, przeciwciał anty-HCV oraz wykonywanie szybkiego testu CRP oraz strept testu. Wybrane badania umożliwią lekarzowi POZ rozpoznanie przyczyny niedokrwistości, przeprowadzenie diagnostyki różnicowej w kierunku reumatoidalnego zapalenia stawów, a także zapalenia wątroby, podjęcia decyzji terapeutycznej, co do wdrożenia antybiotykoterapii u dzieci z objawami infekcji, czy też o eradykacji Helicobacter pylori w chorobie wrzodowej żołądka.
PROGRAM PROFILAKTYKI CHORÓB ODTYTONIOWYCH – program jest dla dorosłych, którzy palą papierosy, nie mieli wykonywanej spirometrii płuc w ramach programu w ciągu 36 miesięcy i nie zdiagnozowano u nich przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), przewlekłego zapalenia oskrzeli, czy rozedmy. Celem programu jest wczesna diagnostyka chorób odtyniowych, w tym POChP oraz poprawa dostępności do specjalistycznego leczenia uzależnienia od tytoniu i chorób płuc, zmniejszenie zachorowalności na schorzenia odtytoniowe, w tym ograniczenie zachorowalności, inwalidztwa i umieralności z powodu POChP poprzez kompleksowe działania edukacyjno-diagnostyczne i terapeutyczne w grupach wysokiego ryzyka, poprawa świadomości w zakresie szkodliwości palenia oraz metod zapobiegania i leczenia uzależnienia od tytoniu, w tym upowszechnienie wiedzy o POChP, czynnikach jej ryzyka oraz zdrowotnych i społecznych skutkach choroby, poprawa skuteczności leczenia chorób odtytoniowych, przede wszystkim chorób układu oddechowego, układu krążenia i chorób nowotworowych.
Wprowadzimy także bezpłatne konsultacje i leczenie stomatologiczne dzieci i młodzieży. Mocno niepokojące jest to, że największy odsetek próchnicy zębów jest wśród młodych zamieszkujących tereny wiejskie. Będziemy cyklicznie organizować i finansować przewozy dzieci ze wszystkich szkół gminy Długołęka do gabinetów stomatologicznych na bezpłatne przeglądy stomatologiczne, informując przy tym rodziców o konieczności ewentualnego leczenia. Będziemy także promować informację o placówkach świadczących bezpłatne leczenie zębów dzieci do 18 r.ż.
II OBSZAR ŚWIADCZEŃ ZDROWOTNYCH
W ramach drugiego obszaru świadczeń zdrowotnych przeprowadzimy przede wszystkim „kapitalny remont” obecnie realizowanych gminnych programów ochrony i promocji zdrowia. W miejscu świadczeń, które mogą być finansowane w ramach NFZ wprowadzimy te, które się „nie dublują”, a są konieczne do prawidłowej profilaktyki zdrowia i są kosztowne dla mieszkańca. Jest to ważne z uwagi na ubożenie społeczeństwa – wiele osób rezygnuje z profilaktyki z powodów ekonomicznych. Zostawimy te świadczenia, które są zasadne i nie są finansowane w ramach NFZ. Natomiast na pewno zrezygnujemy z programów finansujących z budżetu gminy takie świadczenia jak pomiar glikemii na czczo, czy ciśnienia tętniczego krwi – te badania mogą być finansowane w ramach NFZ i całkowicie bezzasadne jest ich finansowanie z budżetu gminy. Z budżetu gminy w podstawowych placówkach ochrony zdrowia będziemy natomiast finansować:
III OBSZAR ŚWIADCZEŃ ZDROWOTNYCH
Celem trzeciego obszaru świadczeń zdrowotnych jest umożliwienie Mieszkańcom Gminy Długołęka skorzystania z bezpłatnego pakietu klinicznego obejmującego kompleksowe badania laboratoryjne i obrazowe w kierunku wczesnego wykrywania, przeciwdziałania i leczenia chorób cywilizacyjnych tj. cukrzycy, otyłości, nadciśnienia tętniczego, miażdżycy, chorób serca z uwzględnieniem nowego schorzenia tzw. powikłań post-COVID-19 (pocovidowych), które pojawiają się u wielu pacjentów oraz otyłości i cukrzycy typu 1 i typu 2, pojawiającej się coraz częściej u coraz młodszych osób. Badaniami zostaną objęci Mieszkańcy gminy Długołęka, zarówno dzieci jak i dorośli. W ramach trzeciego obszaru „klinicznego” sfinansujemy wszystkim chętnym mieszkańcom specjalistyczne badania w jednej z wrocławskich klinik, zajęcia edukacyjne oraz konsultacje ze specjalistami – klinicystami. Wszystkie badania przeprowadzane w ramach tego projektu będą objęte zgodą stosownej Komisji Bioetycznej i ubezpieczone. Celem programu „klinicznego” jest poznanie faktycznego stanu zdrowia mieszkańców gminy Długołęka oraz opracowanie planu działań zdrowotnych dla gminy. W ramach badań zaplanowano przeprowadzenie:
Ponadto będzie możliwe bezpłatne bankowanie próby krwi (surowicy, osocza i krwi pełnej), co może okazać się istotne w opracowywaniu indywidualnych profili pacjenta na przestrzeni lat (te same badania wykonywane w odstępach czasowych).
Infrastruktura, Edukacja, Komunikacja zbiorowa. To absolutne priorytety. Na wszystko potrzebne są jednak pieniądze, więc podstawą naszego programu jest zwiększenie wpływów do budżetu gminy, aby starczyło na różne potrzeby.
nr rachunku bankowego:
12 9584 1021 2004 0300 0180 0001
Pełnomocnik wyborczy: Kamil Cybulski
Pełnomocnik finansowy: Paweł Kościółek