Dzieci z pierwszych klas nie mogą kończyć lekcji po 16:00, to nie do przyjęcia. Tymczasem z taką właśnie sytuacją mamy do czynienia w przepełnionej szkole w Kiełczowie. Musimy skończyć z systemem zmianowym niekorzystnie wpływającym na uczniów, a także na komfort życia całych rodzin.
Nowa szkoła w Kiełczowie jest niezbędna, jeżeli nie na terenie koło przedszkola to od północnej strony, gdzie zaspokoiłaby także potrzeby Mirkowa. Nasz program dla edukacji dla całej gminy koncentruje się jednak w pierwszym rzędzie na budowie przedszkoli. Bo właśnie “wyciągnięcie” oddziałów przedszkolnych ze szkół uwolni przestrzeń. Jest to niezbędne dla likwidacji systemów zmianowych.
Nasz program dla edukacji:
Zwiększymy bazę placówek oświatowych i żłobków
Stworzymy Centrum Edukacji Cyfrowej
Wykreujemy przyjazne przestrzenie w szkołach
Zorganizujemy dodatkowe zajęcia
Będziemy walczyć z hejtem i wykluczeniem
Istniejące zespoły szkolno-przedszkolne nie mogą być w nieskończoność rozbudowywane, brakuje na to miejsca. Zbudujemy nowe przedszkola i żłobki w największych miejscowościach, aby przestrzenie szkół w całości przeznaczać dla uczniów.
Wykorzystamy tereny gminy, modułową konstrukcję, a środki na budowę będą pochodzić z większych wpływów do budżetu gminy, co jest naszym priorytetem. Maksymalizacja przychodów do budżetu umożliwią realizację planów w krótkim okresie.
Mirków
Działka pod budowę przedszkola w Mirkowie już jest, obecne władze zaplanowały jednak bardzo długi czas realizacji tej inwestycji. Z dokumentacji przetargowej wynika, że realizacja całości inwestycji zajmie 48 miesięcy, czyli 4 lata. Nie możemy czekać tak długo. W szkole w Mirkowie będzie przybywać klas pierwszych, a już teraz lekcje odbywają się w systemie zmianowym. Zbudujemy placówkę w konstrukcji modułowej, dzięki czemu powstanie ona znacznie szybszej i przy tym będzie dawała możliwość łatwiejsze rozbudowy.
Długołęka
Kompleks oświatowy w Długołęce łączy kilka szczebli edukacji, co powoduje istotne utrudnienia organizacyjne. W wielokrotnie rozbudowywanym budynku funkcjonują maluchy oraz dzieci, młodzież szkolna i licealna. Łącznie ponad 1400 osób!
Z uwagi na częściowo wspólną kadrę oraz infrastrukturę sportową, szkoła podstawowa i liceum powinny pozostać w jednym budynku. Wybudujemy jednak nową placówkę przedszkolną. To pozwoli uwolnić przestrzeń dla uczniów z klas 1-3. Uczniowie będą mogli uczyć się w systemie jednozmianowym, starsi uczniowie i licealiści zyskają więcej miejsca na realizację swoich potrzeb.
Przedszkole i żłobek w innej lokalizacji rozwiążą również problemy komunikacyjne, zniknie problem braku miejsc parkingowych dla rodziców odprowadzających dzieci, a także uda się rozładować stwarzający wiele problemów intensywny ruch w godzinach porannych i popołudniowych na wąskich jednokierunkowych uliczkach.
Kiełczów
Wybudujemy nową szkołę w Kiełczowie, bo obecny stan nie może był dłużej tolerowany. Największa szkoła naszej gminy musi pomieścić ponad 1300 dzieci, dochodzi do sytuacji absurdalnych, gdy dzieci z pierwszych klas kończą zajęcia późnym popołudniem…
Kolejna placówka jest absolutnie niezbędna. Pozyskamy do zasobu gminy grunt, na którym niezwłocznie wybudujemy szkołę w systemie modułowym, z potencjałem rozwojowym.
Domaszczyn/Szczodre
Gmina posiada działkę w Domaszczynie z przeznaczeniem pod usługi edukacji, w dobrej lokalizacji na styku trzech miejscowości.
Inwestycja w tak dogodnej lokalizacji, otoczonej osiedlami, w bliskim sąsiedztwie terenów zielonych powinna w pełni wykorzystywać potencjał tego miejsca i uwzględniać ewentualną rozbudowę. Zbudujemy tam modułowe przedszkole i żłobek.
Łozina i północ gminy
Obecnie w szkole w Łozinie liczba przedszkolaków to niemal połowa liczby uczniów, warunki stają się coraz trudniejsze, a mieszkańców przybywa.
Uwarunkowania przestrzenne pozwalają na budowę na terenie istniejącego kompleksu oświatowego osobnego przedszkola w konstrukcji modułowej z przeznaczeniem dla mieszkańców Łoziny i wielu miejscowości ościennych takich jak Bąków, Bukowina, Bierzyce, Krakowiany, Zaprężyn, Węgrów, Kępa, Michałowice, Budziwojowice, Łosice, ale też Dąbrowica, Dobroszów i Januszkowice.
Budowa przedszkola modułowego w Łozinie jest inwestycją konieczną, którą zrealizujemy w najbliższych latach.
Stworzymy Centrum Edukacji Cyfrowej. Dzieci i młodzież muszą mieć dostęp do najnowszych technologii cyfrowych oraz wiedzy w tym zakresie. To dziś niezwykle ważne, umiejętność wykorzystywania cyfrowych narzędzi jest jedną z podstaw gwarantujących właściwy start i nieograniczone możliwości rozwoju.
Utworzymy w naszej gminie wyjątkowe miejsce, które zostanie wyposażone w nowoczesną infrastrukturę techniczną, by umożliwić podnoszenia cyfrowych kompetencji mieszkańcom gminy, w szczególności dzieciom i młodzieży.
Będą tam odbywały się zajęcia z wykorzystania sztucznej inteligencji (AI), programowania, grafiki komputerowej, druku 3D, bezpieczeństwa cyfrowego i wiele innych… Do Centrum będą zapraszani znani eksperci z branży IT by prowadzić różnorodne zajęcia oraz szkolenia.
Centrum będzie organizowało wydarzenia naukowe i pasjonackie, rozgrywki e-sportowe, będzie także miejscem, w którym powstaną grupy pasjonatów zogniskowane wokół różnorodnych zagadnień związanych z IT i nauką.
Zajęcia i wydarzenia będą bezpłatne dla mieszkańców rozliczających PIT w gminie, posiadających Kartę Mieszkańca lub Aplikację Mieszkańca.
Wykreujemy przyjazne przestrzenie w szkołach. Przyjazna przestrzeń szkolna ma bardzo duży wpływ na dobrostan psychiczny uczniów oraz komfort pracy nauczycieli, a to w dalszej kolejności przekłada się na jakość prowadzonych lekcji. Przepełnione placówki to ścisk i hałas, brak miejsca do odpoczynku między lekcjami i higienicznego spożycia posiłku.
Naszym priorytetem jest zorganizowanie na terenie całej gminy Długołęka bazy placówek oświatowych, które będą przyjazną przestrzenią dla wszystkich uczestników edukacji, czyli kadry pedagogicznej, rodziców a w szczególności uczniów, którzy w szkole spędzają znaczną część dnia, ważne jest, aby czuli się w niej dobrze.
Uważamy, że rolą organu prowadzącego szkoły, a takim organem jest właśnie Gmina, jest wspieranie dyrektorów szkół w zapewnieniu uczniom bezpiecznej i przyjaznej przestrzeni, w której dzieci i młodzież będą nie tylko się uczyć, ale również rozwijać pod względem fizycznym, emocjonalnym i społecznym.
Widzimy ogromną potrzebę doposażenia pracowni przyrodniczych, technicznych czy muzycznych. Edukacja powinna być skupiona na praktycznych umiejętnościach, a nie jedynie teorii. Jednak aby rozwijać umiejętności, potrzebne jest odpowiednie zaplecze.
Zorganizujemy dodatkowe zajęcia dla mieszkańców, w szczególności dzieci i młodzieży.
Świetlice wiejskie zwykle są dobrze wykorzystywane przez sołtysów i mieszkańców, niemniej pozostaje w nich potencjał, który wykorzystamy na zajęcia organizowane przez „lotnych animatorów”.
Organizacja zajęć będzie konsultowana z sołtysami i lokalnymi społecznościami pod kątem konkretnych potrzeb. W świetlicach mogłyby się odbywać zajęcia plastyczne, językowe, szachowe, rozgrywki w gry planszowe i szereg innych. Koszty z punktu widzenia budżetu gminy będą stosunkowo niewielkie ze względu na wykorzystanie istniejącej infrastruktury. Mieszkańcy, a w szczególności dzieci i młodzież mogłyby korzystać z bezpłatnych zajęć blisko domu.
Bogactwem gminy Długołęka są jej niezwykli mieszkańcy, dlatego do współpracy w prowadzeniu zajęć, ale także współtworzenia oferty kulturalnej i edukacyjnej gminy będziemy zapraszali lokalnych artystów, rękodzielników, ekspertów i pasjonatów.
Zajęcia będą bezpłatne dla mieszkańców rozliczających PIT w gminie, co będzie kolejną zachętą i przełoży się na wyższe wpływy do budżetu.
Będziemy walczyć z hejtem i wykluczeniem. Zachodzące zmiany społeczne boleśnie odbijają się na stanie psychicznym młodego pokolenia. Doświadczają oni problemów, z jakimi nam w dzieciństwie nie przyszło się mierzyć. Hejt i agresja w mediach społecznościowych, wykluczenie oraz przemoc psychiczna towarzyszą młodym ludziom w szkole oraz w przestrzeni internetowej.
Sytuacje kryzysowe wymagają natychmiastowych reakcji ze strony dorosłych. Będziemy wspierać kadrę pedagogiczną oraz rodziców, poprzez zwiększenie dostępu do specjalistycznych szkoleń, w niezbędne kompetencja, aby pomóc młodemu człowiekowi w kryzysie.
Kluczowe jest jednak zapobieganie sytuacjom kryzysowym, konfliktom i agresji rówieśniczej. Musimy wyposażać młode pokolenie w narzędzia wspomagające samodzielne rozwiązywanie konfliktów.
Wprowadzimy do wszystkich szkół pilotażowy program nauki mediacji rówieśniczych. Taki program realizuje już jedna za szkół z terenu naszej gminy i warto przenieść to doświadczenie na grunt wszystkich placówek oświatowych.
Mediacje rówieśnicze oparte są na asertywności, kluczową rolę pełnią sami uczniowie, to oni stają się mediatorami w swoich sprawach, najlepiej je rozumieją…