Podstawą działania gminy jest budżet – bo na wszystko potrzebne są pieniądze. Trzeba aktywnie zabiegać by środków było jak najwięcej. By starczyło na wszystko.
Sprawimy, że Gmina Długołęka, zacznie w końcu wykorzystywać przyrost liczby mieszkańców, atrakcyjne położenie i unikalne walory. Sprawimy, że Gmina Długołęka będzie aktywnie pozyskiwać środki na niezbędne inwestycje i potrzeby społeczne. Sprawimy, że do budżetu gminy będzie wpływać znacznie więcej pieniędzy, aby starczyło na kanalizację, drogi, szkoły, przedszkola, komunikację zbiorową i wszystkie potrzeby.
Jak to zrobimy? Skupiając się na czterech głównych filarach:

Będziemy aktywnie pozyskiwać inwestorów

Inwestycje Intela w gminie Miękinia, czy Align Technology tuż za granicami naszej gminy udowadniają, że pozyskiwanie atrakcyjnych, prorozwojowych inwestorów jest możliwe! Ale tacy inwestorzy nie przychodzą sami – trzeba o nich aktywnie zabiegać.

Zaczniemy od spraw oczywistych, które obecnie kuleją. Przygotujemy w języku angielskim, niemieckim i hiszpańskim porządną stronę internetową oraz drukowany folder dla inwestorów. Powołamy pracowników dedykowanych do pozyskiwania inwestorów, biegle rozmawiających w obcych językach.

Będziemy ściśle współpracować ze wszelkimi instytucjami pomagającymi w pozyskiwaniu inwestorów, takimi jak np. Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, której jesteśmy członkiem. Na międzynarodowych targach będziemy prezentować możliwości inwestycyjne w naszej gminie. To niewielki koszt, a potencjalne zyski – ogromne!

Wszystko po to by pozyskiwać inwestorów prorozwojowych, w szczególności z sektora tzw. nowych technologii. Inwestorów zapewniających wysokopłatne miejsca pracy, napędzających lokalną gospodarkę i wpływy do budżetu. Wykorzystamy nasze atrakcyjne położenie i korzystną demografię!

Zwiększymy wpływy z udziału gminy w podatku PIT

Do budżetu gminy trafia blisko 40% odprowadzanego przez nas lub naszego pracodawcę podatku PIT. To z tych środków finansowane są drogi gminne, kanalizacja, chodniki i cały szereg lokalnych inwestycji np. budowy i rozbudowy szkół, przedszkoli.

Zadbamy by jak najwięcej mieszkańców rozliczało PIT podając adres zamieszkania w gminie. Każdy nowy mieszkaniec podczas podpisywania umowy z ZUK lub składania deklaracji śmieciowej otrzyma powitalny informator, w którym będziemy wyjaśniać dlaczego to ważne dla naszej wspólnej przyszłości.

Wprowadzimy konkretne zachęty do rozliczania PIT w gminie – takie jak np. bezpłatne przejazdy komunikacją gminną, bezpłatny dostęp do zajęć kulturalnych i edukacyjnych, niższe stawki wynajmu świetlic, czy pierwszeństwo w dostępie do obiektów sportowych. Wynegocjujemy także zniżki u lokalnych przedsiębiorców.

Wszystko to będzie spięte Kartą Mieszkańca i jej elektroniczną odmianą w postaci Aplikacji Mieszkańca na smartfony, dającej dostęp do szerokiego wachlarza korzyści.

Będziemy pobudzać przedsiębiorczość mieszkańców

Skończymy z mitem, że napływ nowych mieszkańców to wyłącznie problemy! Przez ostatnich 5 lat w gminie przybyło mnóstwo młodych, ambitnych mieszkańców. Aż 60% mieszkańców jest w tzw. wieku produkcyjnym. Tę korzystną demografię trzeba wykorzystać!

Będziemy stymulować przedsiębiorczość mieszkańców, pomagać im w otwieraniu firm, w zdobywaniu kontaktów biznesowych i środków na rozwój ich biznesów. Zrobimy to, bo sukces lokalnych przedsiębiorców to sukces całej gminy. To więcej podatków wpływających do gminnego budżetu!

Stworzymy Gminny Inkubator Przedsiębiorczości, gdzie na młodych przedsiębiorców będzie czekać przestrzeń do pracy, sprzęt biurowy, salki do spotkań. Gdzie otrzymają wsparcie biura rachunkowego, obsługę prawną, marketingową, doradztwo i szkolenia. Gdzie będą nawiązywać kontakty i wymieniać się doświadczeniami z innymi. Pozyskamy na to środki europejskie na tworzenie i rozwój infrastruktury biznesowej dla MŚP.

Będziemy wspierać istniejące już przedsiębiorstwa w rozwoju, pozyskiwaniu środków zewnętrznych i nawiązywaniu wzajemnych relacji. Powołamy Gminny Klub Biznesu, będziemy organizować regularne spotkania, aby jak najlepiej odpowiadać na oczekiwania przedsiębiorców z naszej gminy.

Będziemy pozyskiwać środki zewnętrzne

Im więcej środków zewnętrznych, tym więcej inwestycji. Będziemy aktywnie zabiegać o zewnętrzne źródła finansowania na projekty duże i te mniejsze. Bo każda zaoszczędzona złotówka to więcej pieniędzy w budżecie na pozostałe cele.

Sięgniemy po środki krajowe i europejskie, nie tylko po programy powszechnie znane, ale i niszowe. Będziemy wykorzystywać każdą możliwość, aby ułatwić finansowanie gminnych inwestycji.

Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS), Krajowy Plan Odbudowy (KPO), czy Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska to miliardy euro na inwestycje. Środki czekają także w innych miejscach. Będziemy wykorzystywać programy regionalne i lokalne, które pojedynczo oferują mniejsze dofinansowania, ale sumują się do większych korzyści.

To nie wszystko! Będziemy także aktywnie pomagać lokalnym przedsiębiorcom, rolnikom i indywidualnym mieszkańcom w pozyskiwaniu środków zewnętrznych. Będziemy informować o dotacjach i ulgach, pomagać w wypełnianiu wniosków. Bo jest to w naszym wspólnym interesie!

Nasz Program

Infrastruktura, Edukacja, Komunikacja zbiorowa. To absolutne priorytety. Na wszystko potrzebne są jednak pieniądze, więc podstawą naszego programu jest zwiększenie wpływów do budżetu gminy, aby starczyło na różne potrzeby.