Przyspieszymy rozwoj infrastruktury

11 March 2024

Przyspieszymy rozwój infrastruktury!

Rozwój infrastruktury w gminie Długołęka musi następować szybciej. Mieszkańcy nie mogą czekać dekadami na kanalizację, drogę czy chodnik. Problemem dla wielu mieszkańców jest też brak dostępu do szybkiego Internetu. To musi się zmienić!
Mamy konkretne pomysły jak zapewnić wyższe wpływy do gminnego budżetu, jak nakłonić deweloperów nowych osiedli do współtworzenia niezbędnej infrastruktury. Dzięki temu rozwój infrastruktury
znacząco przyspieszy.
✅ Doprowadzimy do końca budowę oczyszczalni
✅ Przyspieszymy budowę sieci kanalizacji sanitarnej i deszczowej
✅ Drogi gminne muszą posiadać utwardzoną nawierzchnię
✅ Budowa chodników i dróg rowerowych nabierze rozpędu
✅ Zadbamy o jakość życia mieszkańców i szybki internet
1️⃣ Dokończymy to, czego nie zrobili poprzednicy. Wrócimy do negocjacji z Uniwersytetem Przyrodniczym na temat przejęcia terenu pod oczyszczalnię ścieków pomiędzy Piecowicami, a Bielawą lub skorzystamy z opcji wywłaszczenia terenu pod cel publiczny. Ograniczymy megalomańskie rozmiary (obszar 20 ha), wynikające z tego problemy z przejęciem terenu i koszty.
Będziemy zabiegać o pozyskanie środków na budowę ze środków krajowych i unijnych np. Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS). Wkład własny pokryjemy z większych wpływów do budżetu gminy, co będzie naszym priorytetem. To korzystniejsze dla gminy i mieszkańców niż budowa w formule PPP, która wzbudziła wątpliwości Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, co do finansowej możliwości realizacji.
Zabezpieczymy interesy okolicznych mieszkańców tworząc zieloną barierę wokół terenu oczyszczalni. Zadbamy by jak największa część infrastruktury była hermetyczna, a zbiorniki wodne przykryjemy pokrywami, skąd będziemy odciągać i filtrować zanieczyszczone powietrze. Zaoferujemy sąsiadującym sołectwom pakiet konkretnych korzyści takich jak rozwój lokalnej infrastruktury społecznej, a w perspektywie także tanie ciepło sieciowe. Głos mieszkańców nie będzie ignorowany!
Zmniejszymy też uciążliwość oczyszczalni w Mirkowie. Zadbamy o komfort zapachowy przykrywając zbiorniki wodne i filtrując powietrze, stworzymy zieloną barierę. Zlikwidujemy obecny punkt zlewczy, a w oddali od zabudowań, po drugiej stronie Wschodniej Obwodnicy, dobudujemy stację zlewczą i zamknięty zbiornik ścieków dowożonych. Tak jak to funkcjonuje np. w Tomaszowie Mazowieckim. Dzięki temu lepiej wykorzystamy możliwości oczyszczalni i zlikwidujemy zatory wozów asenizacyjnych.
Rozpoczniemy też negocjacje z władzami Wrocławia i Oleśnicy, aby odprowadzać część ścieków z naszej gminy do oczyszczalni na Janówku oraz w Smardzowie. To oczywiste kierunki działań, które mogą pomóc rozwiązać palące problemy.
2️⃣ Rozwój sieci kanalizacyjnej musi zostać przyspieszony – to absolutna konieczność! Wymusza to nadchodząca Dyrektywa Ściekowa, która wprowadzi obowiązek kanalizowania aglomeracji o równoważnej liczbie mieszkańców (RLM) wynoszącej 1000 osób.
Będziemy rozbudowywać sieć kanalizacyjną sięgając po wszelkie możliwe środki zewnętrzne takie jak np. Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS), a wkład własny zapewnimy z wyższych wpływów do budżetu, którego maksymalizacja będzie naszym priorytetem.
Rozpoczniemy budowę lokalnych sieci kanalizacyjnych, także w tych miejscowościach, które są obecnie oddalone od oczyszczalni. Zbudujemy tam zamknięte zlewnie lokalne i zapewnimy regularny wywóz do oczyszczalni, a docelowo połączymy te zlewnie z oczyszczalniami. Dzięki temu szybciej skończą się uciążliwości z opróżnianiem przydomowych, indywidualnych zbiorników.
Nie zapomnimy o kanalizacji deszczowej, która wraz z poprawą szeroko pojętej melioracji musi nas chronić przed skutkami nawalnych deszczy czy roztopów. Rozpoczniemy audyt melioracyjny i wytypujemy priorytetowe miejsca do poprawy ze względu na zaburzone stosunki wodne np. przerwane dreny.
3️⃣ Czas skończyć z błotnistą mazią na drogach w porze mokrej i pyłem w suchej. Drogi gminne muszą posiadać utwardzoną nawierzchnię – mamy XXI w. (!). Dotyczy to wszystkich klas dróg, także dróg dojazdowych.
Będziemy korzystać z dostępnych możliwości prawnych, aby deweloperzy nowych osiedli budowali drogi dojazdowe do realizowanych przez siebie inwestycji lub partycypowali w kosztach ich budowy. Wykorzystamy narzędzia jakie dają np. Zintegrowany plan inwestycyjny, czy Miejscowy plan rewitalizacji, wprowadzimy Kodeks dobrych praktyk dla deweloperów.
W porozumieniu ze społecznością lokalną wyznaczymy listę priorytetową dróg, które jak najszybciej muszą zostać pokryte nawierzchnią. Środki na realizację zapewnimy z wyższych wpływów do budżetu, które będą pochodzić m.in. z udziału gminy w podatku PIT odprowadzanym przez mieszkańców.
Wszędzie tam gdzie to potrzebne będziemy instalować oświetlenie uliczne, które zapewni bezpieczeństwo. Będziemy sięgać po lampy solarne, aby ograniczyć koszty energii, a także korzystać z wytwarzanej samodzielnie energii z Klastra Energii.
4️⃣ Położymy nacisk na budowę chodników, ciągów pieszo-rowerowych i ścieżek rowerowych. Bo są potrzebne, bo poprawiają bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów, bo to zwyczajnie się opłaca.
Im więcej mieszkańców wybiera alternatywne formy transportu – porusza się pieszo, na rowerze, czy korzysta z komunikacji zbiorowej – tym niższe są koszty remontów dróg, po których przemieszcza się mniej samochodów. Tym niższe jest zanieczyszczenie powietrza, którym wszyscy oddychamy.
Zaczniemy od miejsc absolutnie priorytetowych – chodników do przystanków autobusowych i stacji kolejowych. Wybudujemy chodniki tam, gdzie dzieci wracają ze szkół, gdzie mieszkańcy chodzą do sklepu. Takich białych plam, bez chodnika, czy ciągu pieszo-rowerowego jest w gminie Długołęka mnóstwo.
Sięgniemy po środki zewnętrzne takich jak np. Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska, aby rozpocząć intensywną budowę dróg rowerowych łączących poszczególne miejscowości, umożliwiających dojazd do stacji kolejowych oraz wjazd do Wrocławia. Będziemy zabiegać u władz miasta o rozbudowę sieci po stronie Wrocławia, tak by umożliwić nieprzerwany przejazd z naszej gminy. To w interesie wszystkich!
Wykorzystamy przebiegi planowanej Cyklostrady Dolnośląskiej, dobudujemy do niej dojazdowe drogi rowerowe, aby maksymalnie wykorzystać jej potencjał. Będziemy także tworzyć szlaki konno-rowerowe o charakterze rekreacyjnym, które również będą mogły służyć społeczności lokalnej do codziennego przemieszczania się.
5️⃣ Rozwój gminy musi być przemyślany, aby nie zatracić tego, co jest naszym największym atutem. Wielu mieszkańców zdecydowało się na zamieszkanie w gminie Długołęka ze względu na perspektywę mieszkania w przyjaznym, bogatym w walory przyrodnicze a jednocześnie dobrze skomunikowanym z Wrocławiem miejscu. Dlatego tak ważne jest zabezpieczenie jakości życia mieszkańców.
Wprowadzimy w życię ideę “smart”. Zadbamy o rozsądne planowanie i wyznaczanie w sąsiedztwie terenów mieszkaniowych niezbędnej infrastruktury społecznej – przedszkoli, szkół, sklepów, miejsc rekreacji i wypoczynku. Tak, aby dostęp do najważniejszych miejsc był w zasięgu maksymalnie 15-minutowego spaceru, nie wymagał za każdym razem wsiadania w samochód.
Odkorkujemy Kiełczów. Doprowadzimy do końca budowę obwodnicy Kiełczowa, aby wyprowadzić ruch tranzytowy poza miejscowość, poprawić komfort życia i bezpieczeństwo mieszkańców.
Przestrzeń wspólna, dbałość o środowisko będą dla nas priorytetem. Dlatego uregulujemy kwestie lokalizacji reklam w gminie. Musimy skończyć z rozwieszaniem reklam na drzewach, czy w miejscach stwarzających zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego. Wspólnie z mieszkańcami i przedsiębiorcami wypracujemy uchwałę krajobrazową, która zabezpieczy możliwość promocji przedsiębiorcom, ale uporządkuje chaos wizualny.
Zadbamy o dostęp do szybkiego Internetu, który jest dziś tak samo ważny jak kanalizacja, drogi, czy chodniki. Wykorzystamy możliwości jakie dają fundusze unijne i programy takie jak Cyfrowa Polska. Będziemy wspierać dostawców Internetu w rozwoju sieci światłowodowej, a także informować mieszkańców jak zgłaszać zapotrzebowanie, jak przyspieszać instalację. Utworzymy w tym celu dedykowaną stronę informacyjną, uruchomimy infolinię.
Będziemy także wspierać istniejących i nowych dostawców internetu radiowego, których usługi są niezbędne dla likwidacji białych plam na terenach nowo zabudowanych, czy słabo zaludnionych. Zapewnimy im pomoc w pozyskiwaniu środków zewnętrznych na rozwój infrastruktury, damy możliwość korzystania z obiektów infrastruktury gminnej w celu instalacji węzłów sieci i anten.

To tylko część naszego programu. Zachęcam do zapoznania się całością na stronie www.przyjazna-gmina.org

Dowiedz się więcej o naszym Programie

Pozostałe aktualności

DZIĘKUJEMY!

DZIĘKUJEMY! Wieczór rodzinny, czyli uroczysty finał naszej kampanii za nami. Dziś w Sala Weselna Jarzębina Wilczyce zorganizowaliśmy imprezę, która była

Wywiad z Leszkiem Kędziorem

Godzinna rozmowa o strategii dla gminy, o programie, konkretnych pomysłach i skąd na to wszystko wziąć pieniądze. Zapraszamy do wysłuchania.

Długołęka – dziękujemy!

Fascynujące rozmowy o tym jak powinna wyglądać przyszłość Długołęki , jak i całej gminy. Bardzo pozytywnie odebraliście nasze propozycje, zawarte

Domaszczyn – dziękujemy!

Domaszczyn Rekordowo długie spotkanie (skończyliśmy 2 godziny po czasie!), niezwykle merytoryczne, pełne pytań i dyskusji o gminie, o przyszłości. Dziękuję

Kamień – dziękujemy!

Kamień Serdecznie dziękujemy za spotkanie! Dziękujemy za poświęcony czas, za bardzo konkretne pytania, za obecność pomimo wiatru i deszczu. Rozmawialiśmy

Bądźmy w kontakcie!

dlugoleka@przyjazna-gmina.org

Media społecznościowe