Rozwój infrastruktury w gminie Długołęka musi następować szybciej. Mieszkańcy nie mogą czekać dekadami na kanalizację, drogę czy chodnik. Problemem dla wielu mieszkańców jest też brak dostępu do szybkiego Internetu. To musi się zmienić!
Mamy konkretne pomysły jak zapewnić wyższe wpływy do gminnego budżetu, jak nakłonić deweloperów nowych osiedli do współtworzenia niezbędnej infrastruktury. Dzięki temu rozwój infrastruktury znacząco przyspieszy.
Doprowadzimy do końca budowę nowej oczyszczalni ścieków, pod którą gmina dotąd nie przejęła terenu. Zrobimy to z poszanowaniem interesów społeczności lokalnej.

Zwiększymy wpływy do budżetu i przyspieszymy inwestycje

Zaczniemy od spraw fundamentalnych, czyli od zwiększenia wpływów do gminnego budżetu. Sprawimy, że Gmina Długołęka będzie pozyskiwać więcej środków, aby starczyło na kanalizację, drogi, budowę nowych szkół i przedszkoli, sprawną komunikację zbiorową chodniki i ścieżki rowerowe. Bez podnoszenia podatków!

Sprawimy, że Gmina Długołęka, zacznie w końcu wykorzystywać atrakcyjne położenie i przyrost liczby mieszkańców. Będziemy aktywnie pozyskiwać prorozwojowych inwestorów, w szczególności z sektora nowych technologii. Oferujących wysokopłatne miejsca pracy, napędzających lokalną gospodarkę i wpływy do budżetu. Wykorzystamy potencjał Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, będziemy promować gminę na targach, stworzymy stronę dla inwestorów, wydamy folder, powołamy pracowników dedykowanych do pozyskiwania inwestorów.

Skończymy z mitem, że napływ nowych mieszkańców to wyłącznie problemy! Będziemy stymulować przedsiębiorczość mieszkańców, pomagać im w otwieraniu firm, w zdobywaniu kontaktów biznesowych i środków na rozwój ich biznesów. Stworzymy Gminny Inkubator Przedsiębiorczości. Powołamy też Gminny Klub Biznesu, aby wspierać istniejące już firmy,  Bo sukces lokalnych przedsiębiorców to sukces całej gminy.

Zadbamy, aby jak najwięcej mieszkańców rozliczało PIT podając adres zamieszkania w gminie. Bo dzięki temu do budżetu gminy trafia blisko 40% odprowadzanego przez nas lub naszego pracodawcę podatku PIT. Rozpoczniemy całoroczną akcję informacyjną i wprowadzimy konkretne zachęty do rozliczania PIT w gminie. Wszystko to będzie spięte Kartą Mieszkańca i jej elektroniczną odmianą w postaci Aplikacji Mieszkańca na smartfony, dającej dostęp do szerokiego wachlarza korzyści.

Będziemy pozyskiwać środki zewnętrzne. Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS), Krajowy Plan Odbudowy (KPO), czy Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska to miliardy euro na inwestycje. Środki czekają także w innych miejscach. Wykorzystamy każdą możliwość. Będziemy także aktywnie pomagać lokalnym przedsiębiorcom, rolnikom i indywidualnym mieszkańcom w pozyskiwaniu środków zewnętrznych.

Rozwiniemy turystykę i rekreację

W sercu Dolnego Śląska, tuż przy granicy blisko milionowego miasta. Trzy obszary Natura 2000, lasy, stawy, rzeki, piękne pejzaże Wzgórz Trzebnickich. Do tego pasjonująca historia, liczne stadniny koni i… niewykorzystane dotąd zasoby wód geotermalnych.

Wykorzystamy ten potencjał! Stworzymy sieć szlaków rowerowo-konnych i tradycyjnych dróg rowerowych. Będziemy popularyzować stadniny koni oraz promować atrakcje turystyczne i przyrodnicze, których mamy mnóstwo w gminie Długołęka.

Zorganizujemy spływy kajakowe Widawą, uruchomimy plażę w Wilczycach, letnie kino plenerowe, przygotujemy miejsca do organizacji pikników

Będziemy zabiegać o środki zewnętrzne, aby wybudować nowoczesny aquapark, który dzięki wykorzystaniu zasobów wód geotermalnych i rozbudowanej strefie saun będzie na siebie zarabiać. To naprawdę możliwe!

Rozwiniemy turystykę jednodniową w naszej gminie, bo to przełoży się na rozwój kolejnych lokalnych biznesów, na wpływy do gminnego budżetu i na kolejne miejsca pracy – w punktach gastronomicznych, restauracjach, wypożyczalniach kajaków, rowerów i wielu innych.

Gmina będzie przyjazna mieszkańcom

Zadbamy, aby gmina Długołęka była przyjazna mieszkańcom. Zielona, bezpieczna i bez przedsięwzięć negatywnie oddziaływujących na ludzi i środowisko.

Będziemy dbać o przyrodę, troszczyć się o lasy. Zwiększymy nasadzenia drzew przy obiektach gminnych i drogach. Nie pozwolimy na lokalizowanie w gminie Długołęka szkodliwych przedsięwzięć takich jak spalarnie śmieci, czy zakłady przetwarzania odpadów na terenach cennych przyrodniczo.

Nie będziemy godzić się na niskomarżowe hale magazynowe z kiepsko płatną pracą i nikłymi wpływami do budżetu. Nie pozwolimy na przeobrażanie naszej gminy w kolejne centrum logistyczne. Nie chcemy, aby naszą codzienność uprzykrzały potoki samochodów ciężarowych.

Skończymy z chaosem przestrzennym. Zabezpieczymy interesy mieszkańców rozsądnym planowaniem, gdzie domy nie będą bezpośrednio sąsiadować z zabudową przemysłową. Położymy nacisk na zieleń. Będziemy wspierać przedsiębiorców we wdrażaniu nowoczesnych, zielonych technologii.

Zadbamy o bezpieczeństwo na drogach i sprawną komunikację zbiorową. Będziemy budować chodniki, drogi rowerowe i oświetlenie. Komfort i bezpieczeństwo mieszkańców to dla nas priorytet.

Wykorzystamy potencjał niezwykłych ludzi

Skończymy z mitem, że napływ nowych mieszkańców to wyłącznie problemy! Przez ostatnich 5 lat w gminie przybyło mnóstwo młodych, ambitnych i wykształconych mieszkańców. To olbrzymia wartość dla naszej gminy i trzeba ją wykorzystać!

Będziemy włączać społeczność lokalną w procesy podejmowania decyzji, konsultować, wykorzystywać wiedzę i potencjał ludzi, którzy tu mieszkają. Którym zależy na otoczeniu i przyszłości. By tworzyć społeczeństwo obywatelskie.

Zadbamy o stały kontakt z władzami gminy i wyjdziemy do mieszkańców. Będziemy w każdej miejscowości organizować cykliczne spotkania z mieszkańcami, aby trzymać rękę na pulsie i odpowiadać na bieżące potrzeby i problemy. By słuchać i służyć.

Sprawimy, że gmina zacznie ściślej współpracować z organizacjami pozarządowymi, a także lokalnymi grupami społecznymi, których aktywność jest olbrzymią wartością dla naszej gminy. Będziemy wspierać je w pozyskiwaniu środków na realizację projektów na rzecz mieszkańców.

Zadbamy o przyszłość

Gmina Długołęka jest nadal atrakcyjnym miejscem do życia. Nie tylko ze względu na korzystne położenie i skomunikowanie, ale i otaczającą przyrodę oraz nadal dużą ilość terenów rolniczych. Zadbamy, aby nie utraciła tego charakteru!

Będziemy wspierać lokalnych rolników, aby rozszerzyli swoją działalność o przetwórstwo. Będziemy popularyzować produkty lokalne. Uruchomimy sklep lokalny, gdzie będzie można przez cały rok kupić specjały z różnych zakątków gminy. Zorganizujemy targowisko z prawdziwego zdarzenia, ze stałymi straganami, w miejscu gdzie naturalnie przemieszcza się dużo potencjalnych klientów.

Zrobimy to by pomóc rolnikom i przetwórcom w ich działalnościach. By nie doprowadzić do drastycznego zmniejszania się powierzchni rolnych, by nie doprowadzać do zabudowania całego obszaru gminy.

Dzieci i młodzież to nasza przyszłość, muszą mieć dostęp do najnowszych technologii cyfrowych oraz wiedzy w tym zakresie. Stworzymy Centrum Edukacji Cyfrowej, gdzie będą  odbywały się zajęcia nt. wykorzystania sztucznej inteligencji, programowania, grafiki, druku 3D, bezpieczeństwa cyfrowego itd.

Zadbamy o rozsądne planowanie przestrzenne, zaczniemy porządkować chaos planistyczny. We współpracy z urbanistami będziemy przeobrażać przestrzenie największych miejscowości, aby stworzyć w nich namiastki ryneczków z małych miasteczek – ze skupiskiem sklepów, usług i punktów gastronomicznych.

Odpowiemy na zmiany klimatyczne, wiążące się z nimi susze, ale i gwałtowne opady deszczu. Zadbamy o retencję wody na okresy suche. Poprawimy meliorację by ograniczać skutki nadmiernych opadów. Wprowadzimy zieleń i drzewa na zabetonowane uliczki.

Zbudujemy Klaster energii. Będziemy wdrażać nowoczesne rozwiązania energetyczne, wytwarzać własny prąd i ciepło do zasilania obiektów gminy, a w perspektywie także domów. Skorzystamy z wód geotermalnych oraz fotowoltaiki. Sięgniemy po środki z programów unijnych takich jak np. REPowerEU, które zapewniają miliardy euro na transformację energetyczną.

Wszystko po to, aby odpowiedzieć na wyzwania przyszłości i zachować charakter miejsca w którym żyjemy!

Nasz Program

Infrastruktura, Edukacja, Komunikacja zbiorowa. To absolutne priorytety. Na wszystko potrzebne są jednak pieniądze, więc podstawą naszego programu jest zwiększenie wpływów do budżetu gminy, aby starczyło na różne potrzeby.